Popis

V dnešnom článku sa naučíme, ako optimalizovať Xiaomi smartfón pomocou vstavanej aplikácie Optimalizácia. V pár jednoduchých krokoch vám ukážeme, ako si udržať svoj smartfón svižný a tiež ako optimalizovať internú pamäť.

 

Optimalizácia

Túto aplikáciu nájdete v každom smartfóne s nadstavbou MIUI. Odporúčame používať len túto aplikáciu, pretože väčšina aplikácií na optimalizáciu má práve opačný efekt a zbytočne vám zaťažuje či už operačnú pamäť alebo nepriamo vplýva na životnosť batérie. Túto aplikáciu nájdete v zložke Nástroje.

Prostredie

Samotné prostredie je veľmi intuitívne a zvládne ho aj menej skúsený používateľ. V základnej ponuke máme 6 možností. Nižšie nájdete podrobný popis, na čo daná funkcia slúži.

 

1. Čistič

Táto funkcia slúži na kompletné vyčistenie dočasných súborov aplikácií, reklám a umožňuje aj tzv. hĺbkové čistenie, ktoré rozozná, ktoré aplikácie, podobné fotografie či súbory nepoužívate. Následne vám ponúkne ich zmazanie, aby vám zbytočne nezaberali miesto v zariadení.

 

2. Spotreba dát

Ďalšou veľmi dôležitou funkciou je kontrola spotreby dát. V nej si môžete určiť limity pred dané SIM karty a predísť tak zbytočným poplatkom od mobilných operátorov. Tiež si môžete skontrolovať, koľko dát preniesla daná aplikácia či jej úplne zakázať prístup k mobilným dátam a povoliť jej len pripojenie k wifi sieti.

3. AntiSpam

Táto funkcia slúži na filtrovanie prichádzajúcich hovorov a SMS. Zvolíte si, z ktorých čísel si neprajete byť kontaktovaný a aplikácia tieto čísla pridá na tzv. „blacklist“ a dané osoby vás nebudú môcť kontaktovať. Tiež si môžete vybrať, že budete prijímať hovory a SMS len od ľudí, ktorých máte uložených v kontaktoch. Zaujímavou funkciou je tiež blokovanie všetkých hovorov a SMS 🙂

4. Batéria

Jednou z najdôležitejších funkcií tejto aplikácie je optimalizácia batérie. Môžete si zapnúť šetrič batérie alebo si nastaviť automatické prepnutie do módu šetrenia, keď batéria dosiahne určité percento nabitia. V praxi to znamená, že si môžete nastaviť šetrenie batérie pri jej poklese pod 20 %, čím sa značne zvýši jej výdrž a zariadenie tak budete môcť používať o niečo dlhšie. Tiež si môžete kontrolovať aplikácie alebo časť hardvéru, ktorá batériu najviac vyťažuje.

5. Antivírus

Funkciu antivírus pozná takmer každý. Slúži na ochranu zariadenia pred rozličnými škodlivými kódmi, ktoré by mohli narušiť vaše súkromie či odosielať citlivé dáta neoprávneným osobám.

screenshot_2016-09-18-19-16-15_com-miui-securitycenter

6. Povolenia

Poslednou funkciou je správa povolení, kde si používateľ určí aplikácie, ktoré sa majú spustiť pri štarte systému automaticky a tiež môže upravovať prístupové práva aplikácií. Ak si neprajete, aby mala nejaká aplikácia prístup k vašim SMS alebo kontaktom, viete jednoducho cez túto funkciu príslušné práva zamietnuť alebo povoliť.

7. Zámok aplikácií

Ak chcete, aby bol prístup do vašich aplikácií chránený, táto funkcia je práve pre vás. Jednoducho si zvolíte vzor obrazovky alebo odtlačok prsta pre vybranú aplikáciu, ktorú bez úspešného odomknutia nikto nespustí.

 

Ak sa vám článok páčil, budeme radi, ak ho zazdieľate alebo sa podelíte o váš názor v komentároch 🙂