26. júl 2017 je deň kedy Xiaomi svetu predstavilo novú grafickú nadstavbu MIUI 9 a ako už slogan „Lightning fast“ napovedá, nová verzia je zameraná predovšetkým na rýchlosť. MIUI 9 je vytvorená pre čo najvyšší pôžitok z používania vášho Xiaomi smartfónu.

Inžinieri z Číny sa zamerali nie len na celkovú optimalizáciu, ale aj na nové funkcie. Tešiť sa tak môžete na príkladne plynulé užívateľské rozhranie, zvýšenú stabilitu systému, lepšiu výdrž akumulátora či softvérové novinky. Počas predstavenia MIUI 9 boli predstavené len 3 nové funkcie – vyhľadávanie obrázkov podľa zadaných slov (Image Search), Smart Asistenta a Smart Launcher, ktorý ponúkne spustenie aplikácie podľa práve zobrazovaného obsahu na displeji smartfónu.

To však zďaleka nie je všetko, čo si pre nás Xiaomi pripravilo a my vám prinášame ďalších 10 noviniek, ktoré získate po príchode aktualizácie užívateľského rozhrania MIUI.

Split Screen

Dlho očakávaná funkcia, ktorú poznáme z konkurenčných smartfónov nejedného výrobcu. Split Screen rozdelí plochu displeja na dve časti a vy tak budete môcť používať 2 aplikácie súčasne.

Úpravy domovskej obrazovky

Režim úpravy domovskej obrazovky bol graficky prepracovaný a systém usporiadania ikon značne optimalizovaný, aby ponúkol čo najvyšší komfort pri úprave vašej domovskej obrazovky. Spodný riadok po novom obsahuje len 3 ikony – zmena pozadia, menu s widgetami a nastavenia domovskej obrazovky.

Vhod príde možnosť hromadného označenia aplikácií na jednotlivých plochách domovskej obrazovky. Aplikácie môžete hromadne presúvať medzi plochami a priečinkami, prípadne ich hromadne odinštalovať.

homescreen

Filter zobrazených notifikácií

Filter notifikácií zabráni zobrazovaniu oznámení, ktoré majú nízku prioritu a mohli by vás vyrušovať pri vašej práci. Vzhľadom na to, že táto funkcia je plne automatická a zrejme bude potrebovať určitý čas kým analyzuje a pochopí správanie užívateľa.

Skratky obrazovky uzamknutia

V MIUI 9 budete mať prístup k viacerým nastaveniam na obrazovke uzamknutia. Posunutím prsta doprava sa zobrazia užitočné odkazy na aplikácie ako Mi Home, Mi Remote, Mi Pay, Transport Card a Svietidlo (Torch). Všetko pekne pohromade na jednom mieste.

lockscreen

Aplikácia SMS správ

Grafické rozhranie aplikácie SMS správ bolo prepracované a triedi správy nie len do konverzácií, ale aj podľa dátumu kedy boli prijaté či odoslané (dnes, včera, skôr).

Vhod taktiež príde funkcia identifikácie správ obsahujúcich identifikačné kódy. Tie sú prijímané napríklad pri aktivácii účtov v aplikáciách ako Viber, Whatsapp alebo Waze. SMS aplikácia v MIUI 9 tieto správy prehľadne zatriedi do jednej konverzácie vďaka čomu budete mať vo vašich správach pekne čisto.

sms-filter

Tichý režim (Silent Mode)

Všetci veľmi dobre poznáte posuvník zobrazujúci sa po stlačení jedného z tlačidiel hlasitosti. V MIUI 9 bude do tohto posuvníka pridané tlačidlo Tichého režimu. Ak ste boli zvyknutí na režim Nevyrušovať, nezúfajte. Xiaomi myslelo aj na vás a Tichý režim bude koexistovať s režimom Nevyrušovať. Zapnutím Tichého režimu sa stlmia všetky zvuky prichádzajúcich hovorov, upozornení a budíkov a smartfón bude upozorňovať len formou vibrácie.

silent-mode

Prihlásenie jedným kliknutím (One Tap Login)

Prihlásenie Mi účtom je teraz jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Po prvotnom prihlásení už viac nebudete obťažovaní zadávaním prihlasovacích údajov a hesla.

one-tap-login

Ovládanie a gestá

MIUI už nejaký ten piatok obsahuje možnosť ovládania vybraných funkcií gestami. Posunutím troch prstov nadol vytvoríte snímku obrazovky, posunutím jedného prsta nahor spustíte vyhľadávanie, priblížení dvoch prstov sa dostanete do režimu editácie domovskej obrazovky atď. V MIUI 9 pribudnú ďalšie gestá a už viac nebudú roztrúsené po celých Nastaveniach, ale nájdete ich pekne krásne na jednom mieste.

Instant App

Instant App prináša možnosť spustiť aplikáciu bez toho, aby ste ju nainštalovali do vášho smartfónu. Táto funkcia bude zo začiatku do značnej miery obmedzená, pretože musí byť podporovaná nie len systémom, ale aj samotnými aplikáciami.

Ostatné vylepšenia a zjednodušenia systému

Čas neúprosne letí dopredu a už ubehlo 340 týždňov od vydania prvej verzie MIUI. Za tú dobu pribudlo do MIUI nespočetné množstvo funkcií a ruka v ruke s nimi pribúdali aj megabajty dát a tisíce riadkov kódu. Avšak veľké množstvo týchto funkcií nebolo veľmi využívané a tak sa stali prebytočnými. Xiaomi sa rozhodlo pre ich odstránenie a my sa v MIUI 9 už viac nestretneme napríklad s Detským režimom. Dohromady sa toto vylepšovanie a zjednodušenie systému dotklo viac ako 50 funkcií.

system-optimization