V poslednej dobe sa s novinkami od Xiaomi akoby vrece roztrhlo. Zhruba pred týždňom sa medzi výsledkami benchmarku GFX Bench ocitlo nové zariadenie od Xiaomi s kódovým označením Jason.

Xiaomi nám servíruje jedno zariadenie za druhým a nič nenasvedčuje tomu, že sa tento trend zmení. GFX Bench nepatrí len medzi obľúbené a vyhľadávané benchmarky, neraz sa vďaka nemu dostaneme k informáciám o zariadeniach, ktoré ešte nie sú na trhu, presnejšie, ktoré ešte ani neboli oficiálne predstavené. Presne takým zariadením je aj Xiaomi Jason.

Xiaomi Jason Mi6c

Technické špecifikácie Jasona vyzerajú taktiež veľmi sľubne. Podľa výpisu špecifikácií zo stránky GFX Benchmark bude Jason využívať grafický akcelerátor Adreno 512 a tak sa môžeme tešiť na jeden z najnovších SoC od Qualcommu a to Snapdragon 660, ktorý bol svetu predstavený 9. mája 2017. Procesorová časť SoC obsahuje 8 jadier postavených na architektúre Kryo 260 (upravené jadrá ARM Cortex-A73). Jadrá procesora sú usporiadané do dvoch blokov, pričom prvý blok obsahuje 4 úspornejšie jadrá s maximálnou frekvenciou 1,8GHz a druhý blok obsahuje 4 výkonné jadrá s maximálnou frekvenciou 2,2GHz.

Kapacita operačnej pamäte RAM typu LPDDR4 sa zastavila na hodnote 6GB, čiže o plynulý chod systému a aplikácii sa báť nemusíte a multitasking si vychutnáte do posledného dúška. Interné úložisko v základe ponúkne 64GB priestoru pre systém a dáta. V tejto chvíli ešte nie je známe, či bude môžné túto kapacitu rozšíriť prostrecníctvom microSD karty. Displej ponúka štandard v podobe 5,15″ uhlopriečky a rozlíšenia 1920x1080px (FullHD). Primárny fotoaparát na zadnej strane ponúkne maximálne rozlíšenie 12Mpx s pomerom strán 4:3 (nie je zrejmé či bude aj duálny). Sekundárny fotoaparát na čelnej strane rozlíšením veľmi neohúri, dosahuje podpriemerné 4Mpx, ale na „svojky“ by vám to stačiť malo 🙂

Tešiť sa môžete aj na najnovšiu generáciu rýchleho nabíjania QuickCharge 4.0, podporu WiFi sietí a/b/g/n/ac (frekvencie 2,4GHz a 5GHz) a najnovšiu verziu Bluetooth 5.0. Podpora LTE sietí je zatiaľ malouveľkou neznámou a neostáva nám nič iné len dúfať, že sa dočkáme aj LTE pásma 20, ktoré je rozšírené najmä v odľahlých kútoch našej malebnej krajiny a Xiaomi sa jeho implementácii zvykne vyhýbať. Smartfón k PC pripojíte pomocou konektora USB Type-C s podporou protokolu USB3.1. Z toho vyplýva, že teoretické prenosové rýchlosti siahajú až na 10Gbps a vašu hudobnú knižnicu čítajúcu niekoľko GB pesničiek skopírujete do zariadenia (teoreticky) za menej ako minútu.

Operačný systém je Google Android a to vo verzii Nougat 7.1.1, ale je možné, že s finálnou verziou smartfónu, príde aj novšia verzia Androidu. Nie je to však potvrdená informácia, skôr naše „zbožné“ prianie, takže to neberte ako hotovú vec. Ako to už u zariadení Xiaomi býva zvykom, Android si vychutnáte vďaka grafickej nadstavbe MIUI v najnovšej verzii 8.3.

Súdiac podľa vyššie uvedených parametrov sa zhodneme s nejedným webovým portálom venujúcim sa mobilným technológiám, že smartfón od Xiaomi s kódovým označením Jason bude odľahčenou verziou ich nedávno predstavenej vlajkovej lode Mi6 a to konkrétne model s názvom Mi6c. Jason sa tak stane priamym nástupcom nedávno recenzovaného modelu Mi5c. My sa na chystanú novinku od Xiaomi už teraz nesmierne tešíme a tešiť sa môžete aj vy, nielen na nový model, ale aj na vzájomné porovnanie top modelu Mi6 a „menšieho bráška“ Mi6c, ktoré vám určite naservírujeme.