V poslednej dobe akoby sa roztrhlo vrece s informáciami o Xiaomi Mi 5X a všetci sme čakali na jeho oficiálne odhalenie a potvrdenie či vyvrátenie uniknutých špecifikácií. 26. júl sa stal konečne tým dňom, kedy nám Xiaomi odhalilo ich najnovší počin v celej jeho kráse.

Nový smartphone od čínskeho výrobcu zaujme ihneď na prvý pohľad. Ako ste si určite všimli, modelová rada roku 2017 sa vyznačuje výrazne zaoblenými krivkami a nie je tomu inak ani v prípade Mi 5X. Po dizajnovej stránke nápadne pripomína „o kúsok“ väčšieho súrodenca  Mi Max 2 a tento krok len a len chválime. Už ergonómia prerasteného Mi Max 2 je na vysokej úrovni a Mi 5X, vzhľadom na svoje rozmery, padne do dlane ešte lepšie.

Xiaomi Mi 5X vybočuje z „päťkovej rady“ (podobne ako Mi 5S Plus) najmä svojimi rozmermi. Displej využíva technológiu LCD IPS a ponúka uhlopriečku 5,5“ s rozlíšením 1920 x 1080 px (FullHD) s jemnosťou 403 PPI. Maximálny jas displeja sa zastavil na hodnote 450 nitov (cd/m²) a kontrastný pomer dosahuje hodnotu 1000:1.

12

Uhlopriečka displeja napovedá, že Mi 5X nie je žiadny drobček a rozmery to len potvrdzujú – 155,4 x 75,8 x 7,3 mm. Hmotnosť novinky dosahuje úctyhodných 165 gramov. Unibody konštrukciou je Xiaomi vychýrené široko ďaleko a nie je tomu inak ani v prípade Mi 5X. Tešiť sa môžete na kvalitné konštrukčné prevedenie kombinujúce 2.5D tvrdené sklo na prednej strane a hliníkovú zliatinu na strane zadnej.

11

Za čo Xiaomi chváliť nebudeme je kapacita akumulátora, ktorá dosahuje len 3080 mAh. Pri pohľade na rozmery a najmä uhlopriečku displeja by novinke viac svedčila kapacita atakujúca hodnotu 4000 mAh. V útrobách drieme HW z dielne Qualcommu a reč je o úspornom SoC strednej triedy Snapdragon 625 vyrobený 14nm FinFET procesom. Aj napriek tomu, že daný SoC podporuje Quick Charge 3.0, novinka touto funkcionalitou nedisponuje a vystačiť si tak budete musieť so štandardným nabíjacím napätím 5 V a prúdom 2 A. Nabíjanie a prenos dát prebiehajú prostredníctvom konektoru USB Type-C, avšak s podporou staršieho protokolu USB 2.0. Plynulý multitasking zabezpečí operačná pamäť RAM s kapacitou 4 GB a pre vaše dáta je prichystaných 64 GB interného úložného priestoru eMMC 5.0. V prípade, že kapacita interného úložiska nedokáže pokryť vaše potreby, môžete siahnuť po pamäťovej karte microSD a rozšíriť tak priestor pre vaše dáta o ďalších 128 GB.

Čo robí Mi5X mimoriadne zaujímavým kúskom hardvéru je práve jeho softvér. Spolu s novým smartfónom na trh prichádza aj najnovšia verzia grafickej nadstavby MIUI a to vo verzii 9.0. Ako základ poslúžil Android 7.1.2 Nougat a my veríme, že vďaka tejto kombinácii bude používanie Mi 5X skutočným zážitkom.

Mnohé weby uvádzajú, že Mi5X je vybavený rovnakým fotoaparátom ako vlajková loď Mi 6. Pravda to je, bohužiaľ, len z časti. Mi 5X disponuje duálnym fotoaparátom po vzore Mi 6, ale jeho parametre sú o niečo horšie. Fotočip zostal zachovaný, ale pohoršila si optika primárneho fotoaparátu. Fotografie zhotovíte v rozlíšení 12 Mpx, pixely majú rozmery 1,25 x 1,25 µm a veľkosť čipu je 1/2,9“. Objektív sa skladá z 5 šošoviek, clonové číslo sa zastavilo na hodnote f/2.2 a absencia optickej stabilizácie taktiež na kvalite nepridá. Svetelné podmienky tak budú mať na kvalitu výsledných fotografií vyšší vplyv ako v prípade Mi 6. Sekundárny fotoaparát s teleobjektívom si zachoval rovnaké parametre ako v prípade Mi 6. Obidva fotoaparáty podporujú automatické zaostrovanie PDAF. Duálnym fotoaparátom natočíte video v maximálnom rozlíšení 4K @ 30 fps, pri spomalenom videu rozlíšenie klesá na 720p @ 120 fps. Selfie fotoaparátom na prednej strane zhotovíte „svojky“ s rozlíšením 5 Mpx.

7

Po stránke konektivity sa jedná o starú známu pesničku – skladom máme všetko, len to inkriminované LTE pásmo 20 (800 MHz) sa opäť kdesi stratilo. Mimo mesta si tak budete musieť vychutnať surfovanie prostredníctvom dátových sietí založených na „2G“ a „3G“. Mi 5X ponúka duálny slot na SIM karty. Do prvej pozície osadíte SIM kartu veľkosti „nano“, druhá pozícia je kombinovaná so slotom pre microSD kartu alebo ďalšiu „nano“ SIM kartu. Siete Wi-Fi sú podporované v štandardoch 802.11 a/b/g/n/ac (podpora 2,4GHz a 5GHz), využiť budete môcť aj technológie Wi-Fi Direct a Wi-Fi Display. Bluetooth nájdeme v staršej verzii 4.2. O navigáciu sa postará široká škála systémov – GPS, GLONASS a Beidou. Xiaomi ani tentoraz nezabudlo na infračervený port a zástup diaľkových ovládačov elektroniky budete mať vždy po ruke na jednom mieste. O zvukový výstup prostredníctvom 3,5 mm jack konektora sa postará dedikovaný zosilňovač a pokročilý algoritmus DHS.

5

Predaj Mi 5X odštartoval v Číne za baťovskú cenu ¥1499 (190€). Na výber budete mať z troch farebných variantov – zlatá, čierna a ružová.  Jedná sa o oficiálne ceny zverejnené výrobcom Xiaomi platné na čínskom trhu a nezhŕňajú DPH, clo ani poštovné.