Ubehol už rok od predstavenia najväčšieho Xiaomi smartfónu Mi Max a pri tejto príležitosti sa výrobca rozhodol predstaviť svetu druhú generáciu tohto „skorotabletu“. Ako uvádza samotné Xiaomi, modelový rad Mi Max je zameraný na maximálny užívateľský zážitok pri sledovaní obľúbených filmov a seriálov, hraní hier či pri plnení pracovných povinností.

Dnes predstavené Xiaomi Mi Max 2 láka najmä rozmerným  6,44″ displejom s rozlíšením FullHD (342PPI), maximálnym jasom 450 nitov (cd/m²) a kontrastom 1000:1. Xiaomi ani na oficiálnych stránkach neuvádza technológiu displeja, ale na základe uvedeného kontrastného pomeru predpokladáme, že sa jedná o LCD IPS panel. Rozmery sú v porovnaní s ostatnými smartfónmi doslova extrémne – 174,1 x 88,7 x 7,6mm a váha 211g – ale presne o tom Mi Max 2 je.

Xiaomi má u nás veľké plus za navýšenie kapacity akumulátora. Prvé Xiaomi Mi Max v tele integrovalo akumulátor s kapacitou 4850mAh, dnes predstavený nástupca disponuje akumulátorom, ktorého kapacita bola navýšená o 450mAh a dosahuje tak úctyhodných 5300mAh. Vzhľadom na hrúbku len 7,6mm je to naozaj vynikajúca hodnota. Výrobca nás láka na 57 hodín hovorov, 18 hodín prehrávania videí, 9 hodín hrania hier, 10 dní počúvania hudby, 19 hodín čítania elektronických kníh a 21 hodín navigácie. Mi Max 2 podporuje rýchle nabíjanie Quick Charge 3.0 a prostredníctvom USB Type-C konektoru smartfón nabijete za hodinku takmer na 70% kapacity. Už teraz sa tešíme na overenie týchto hodnôt v praxi.

1 hodina - 68% kapacityMi Max 2 je dizajnovo veľmi vydareným kúskom a oproti predchodcovi sa nám po hranách mierne zaoblil, vďaka čomu omnoho lepšie padne do rúk. Unibody prevedenie je samozrejmosťou a hliníková zliatina taktiež nemôže chýbať, aj napriek tomu, že sa jedná o zariadenie strednej triedy. O plynulý chod systému sa stará SoC Qualcomm Snapdragon 625 (14nm FinFET), ktorému sekundujú 4GB operačnej pamäte RAM. Čo sa úložiska týka, tak o to nebude núdza. Na trh vstupujú dve verzie, pričom základ predstavuje interné úložisko s kapacitou 64GB, vyšší model potom ponúka 128GB. Ak by vám ani toto nestačilo, nezúfajte, Xiaomi myslelo aj na tých najnáročnejších a Mi Max 2 podporuje pamäťové karty microSD do kapacity 128GB. Senzor odtlačkov prstov našiel svoje miesto na zadnej strane.

Špecifikácie_2

ŠpecifikáciePodobne ako predchodca, Mi Max 2 je zameraná najmä na konzumáciu multimediálneho obsahu. Zariadenie je vybavené stereo reproduktormi, ktoré sa vyznačujú jednou zaujímavou funkciou. V režime na výšku je podporovaný len mono zvuk, ale akonáhle otočíte Mi Max 2 na šírku, aktivuje sa druhý reproduktor a vy si tak pri sledovaní filmu môžete so všetkou parádou vychutnať zvuk v režime stereo. Veľmi šikovné riešenie.

StereoPrimárny fotoaparát na zadnej strane pochádza z dielne Sony a nesie označenie IMX386. Dokáže zhotoviť fotografie s maximálnym rozlíšením 12Mpx, má veľkosť 1/2,9″ a jednotlivé pixely 1,25µm. Video natáča v maximálnom rozlíšení 4K@30fps. Zhotovíte aj efektné slow-motion videá, bohužiaľ, rozlíšenie klesá na 720p@120fps. Fotoaparát podporuje fázové zaostrovanie PDAF, no chýba mu optická stabilizácia a svetelnosť objektívu s clonovým číslom f/2,2 taktiež na kvalite nepridá. Podotýkame, že rovnakým senzorom disponuje aj vlajková loď Xiaomi Mi6, avšak s tým rozdielom, že Mi6 je vybavené 4-osou optickou stabilizáciou a svetelnosť objektívu má podstatne nižšie clonové číslo – f/1,8. Sekundárnym fotoaparátom na prednej strane zhotovíte „svojky“ v rozlíšení 5Mpx a vďaka širšiemu uhlu záberu (až 85°) nebude problém zvečniť celú vašu partiu.

KameraKonektivita je v každom smere príkladná. Vlastne nie tak úplne v každom. V špecifikáciách sa opäť nevyskytuje 800MHz LTE pásmo B20, ktoré je našimi operátormi tak obľúbené. Mimo mesta tak budeme odkázaní na surfovanie prostredníctvom dátových sietí starších generácií („2G a 3G“). Mi Max 2 ponúka duálny slot na SIM karty. Do prvej pozície osadíte SIM kartu veľkosti „nano“, druhá pozícia je kombinovaná so slotom pre microSD kartu alebo SIM kartu veľkosti „micro“. Siete Wi-Fi sú podporované v štandardoch 802.11 a/b/g/n/ac (podpora 2,4GHz a 5GHz), využiť budete môcť aj technológie Wi-Fi Direct a Wi-Fi Display. Bluetooth nájdeme v staršej verzii 4.2. O navigáciu sa postará široká škála systémov – GPS, GLONASS a Beidou. Xiaomi ani tentoraz nezabudlo na infračervený port a zástup diaľkových ovládačov elektroniky budete mať vždy po ruke na jednom mieste.

Predaj Mi Max 2 štartuje v Číne 1. júna 2017 a ceny začínajú na baťovských ¥1699 (220€) za nižší model s kapacitou interného úložiska 64GB, resp. ¥1999 (260€) v prípade modelu so 128GB interným úložiskom. Jedná sa o oficiálne ceny zverejnené výrobcom Xiaomi platné na čínskom trhu a nezhŕňajú DPH, clo ani poštovné.