Xiaomi, čínsky startup, ktorý sa v priebehu pár rokov premenil v jedného z najväčších výrobcov smartphonov, si na svoje konto pripisuje ďalšie svetové prvenstvo. Xiaomi Mi5c je prvým „non-Google“ smartphonom, ktorý získal najnovšiu verziu Androidu Nougat a to konkrétne 7.1.2.

Bleskurýchla aktualizácia vďaka Surge S1

Xiaomi Mi5c bolo predstavené začiatkom roka 2017 a aj napriek tomu, že jeho úlohou nebolo nahradiť minuloročnú vlajkovú loď Mi5, jedná sa o unikátne zariadenie. Mi5c sa stalo prvým smartphonom, v ktorom Xiaomi implementovalo SoC (System on Chip) vlastnej výroby a to 8-jadrový Surge S1 využívajúci technológiu big.LITTLE. Úlohou Surge S1 nie je atakovanie najvyšších priečok v rebríčku najvýkonnejších SoC súčasnosti. Tento SoC sa svojim výkonom radí do strednej triedy, v ktorej s prehľadom poráža konkurenciu v podobe Qualcomm Snapdragon 625 či MediaTek Helio P20.

surge s1

Ale to nie je jediný unikát, ktorým je Mi5c zaujímavý. Pár dní dozadu sa Mi5c stalo celosvetovo prvým smartphonom, ktorý získal aktualizáciu na Android Nougat 7.1.2 a pritom nepatrí do stajne Google. Nemalú zásluhu na takto bleskovej aktualizácii má nepochybne aj implementácia Surge S1, vďaka ktorému Xiaomi mohlo pracovať na novej verzii MIUI okamžite po jeho predstavení bez akýchkoľvek prekážok.

B

Novinky

MIUI od začiatku patrí medzi lídrov grafických nadstavieb Androidu a v súčasnosti by človek len ťažko hľadal nadstavbu, ktorá by bola komplexnejšia a perfektne odladená. Nová verzia Nougat-u 7.1.2 pre Mi5c so sebou prináša aj novú verziu MIUI, presnejšie vo verzii 8.3. Okrem ďalšieho zvýšenia výkonu a optimalizácie systému prináša veľmi šikovnú funkciu do kalendára. Nepochybne v živote nastala situácia kedy ste nutne potrebovali zistiť presný počet dní medzi dvomi dátumami. Napríklad koľko dní radosti vám ešte zostáva do periódy vašej milovanej, prípadne koľko dní samoty ubehne, kým sa drahý vráti zo služobky a s láskou v očiach vás zaslúžene popýta o plechovku dobre vychladeného piva. Kalendár v najnovšej verzii MIUI 8.3 bez problémov vypočíta nielen počet dní medzi dvomi dátumami, ale dokáže presne vypočítať aj budúci dátum. Táto funkcia sa môže hodiť napríklad v prípade sledovania aukcií či akcií. Povedzme, že dnes je 29. apríla, aukcia končí za 7 dní a vy si chcete do kalendára uložiť pripomienku. Nieže by sa jednalo o dych vyrážajúce matematické výpočty, ale prečo by sme si život neuľahčili keď máme tú možnosť, že áno?! Kalendár predvolene zobrazí dnešný dátum (v našom prípade 29. apríla), funkciou Skoč na dátum zadáme oných 7 dní, obratom sa dostávame na dátum 6. mája a môžeme si uložiť pripomienku ukončenia aukcie. Šikovné, nie?

01 02

03 04

Na rovinu však treba uviesť, že daná aktualizácia nepatrí medzi STABLE a jedná sa stále o BETA verziu. V prípade, že ste majiteľom Mi5c a máte záujem o najnovšiu verziu Nougat 7.1.2., neváhajte naštudovať náš návod Ako odomknúť BOOTLOADER a nahrať CZ/SK ROM a stiahnuť poslednú verziu ROM zo stránok MIUI Czech & Slovak.

Ako sa hovorí, svet sa skladá z maličkostí a nebojíme sa povedať, že presne tohto hesla sa Xiaomi pri vývoji MIUI drží. Nová funkcia kalendára nie je ničím revolučným, no nejednému človeku môže pomôcť pri organizácii práce, povinností a v neposlednom rade aj tých príjemných vecí. Ďalšia porcia optimalizácií a zvýšenia výkonu je už len čerešničkou na torte.

Kúpiť Xiaomi Mi5c