Nové vlajkové lode spoločnosti Xiaomi sa už usadili aj na našom e-shope, a tak je čas zhodnotiť aj druhú z nich pod označením Mi5s plus. Čínsky výrobca sa upriamuje na kvalitu a výkon, ako už je pri prémiových modeloch samozrejmosť. To, či sa mu to podarilo zistíte v nasledujúcej recenzii.


Prehľad špecifikácií Xiaomi Mi5s plus

Prehľad špecifikácií Xiaomi Mi5s plus


Balenie

Ako je už zvykom, aj tento velikán je dodávaný v krásnej bielej, kartónovej krabičke, ktorá pri otváraní vytvára podtlak, a tak Vám dáva čas vychutnať si tú chvíľu pred prvým pohľadom na tohto krásavca. Po vysunutí vrchnej časti vás ihneď očaria lesklé, brúsené hrany okolo 2,5d zaobleného displeja. Telefón usadený v papierovej vaničke pod sebou ukrýva nie len rýchlonabíjačku, ale aj priesvitný kryt na zadnú časť telefónu. Na telefóne drží dobre a ponúka zvýšenú ochranu pred škrabancami nádherne texturovaného hliníkového chrbta. Jeho prítomnosť určite poteší a hneď po založení si ho prakticky ani nebudete všímať. Ja som však pri testovaní tento kryt nepoužíval a telefón odolával škrabancom veľmi dobre aj bez neho.

dsc_0230

dsc_0222


Rozbalenie a prvé benchmarky môžete vidieť na našom videu. K výkonu sa ešte vrátime ďalej v recenzii.


Konektivita

Z dostupných údajov od výrobcu sa s telefónom na obidvoch nano sim-kartách viete pripojiť na LTE prenos u operátorov Orange a Telekom a to hlavne vo väčších mestách a u operátora 4ka/SWAN celoplošne bez problémov. LTE pripojenie  a jeho rýchlosť som však nemal pri tomto modeli možnosť testovať. Podobne ako u modelov Mi5s ani v plus-ku sa slotu pre pamätovú kartu nedopátrate, ale keďže sa ponúkajú rovnako vo verziách so 64 (4GB Ram) a 128 GB (6GB Ram) vnútorným úložiskom tak vydržíte používať prístroj pohodlne aj bez nej a miesta pre vaše dáta bude dostatok. V opačnom prípade je tu stále možnosť používať cloudové úložisko, ktoré bude aj vďaka prítomnosti Wi-Fi štandardu 802.11 a/b/g/n/ac s dual-band podporou pre 2,4 GHz aj 5GHz pásmo fungovať dostatočne rýchlo.

dsc_0212

Veľmi vítanou vlastnosťou nadstavby systému MIUI 8 je možnosť zdieľania kľúča k zabezpečenej sieti, ktorú už máte uloženú. Ďalšou možnosťou pripojenia je infračervený port. Stačilo stiahnuť aplikáciu z google play a televízory v okolí som ovládol. S bluetooth a A2DP technológiou som sa bez problémov pripojil na všetky prístroje, ktoré toto rozhranie podporovali vrátane bezdrôtových reproduktorov a reprosústav v elektre.

GPS senzor podstúpil test na výbornú, športové aplikácie sa pripájali skoro okamžite a rovnako dobre spolupracoval aj geotagging na fotoaparáte s predinštalovanou aplikáciou baidu. NFC sa občas tvárilo tvrdohlavo a android beam naštartoval niekedy až na druhý až tretí krát.


Po stránke komunikácie s ostatnými zariadeniami je telefón na výbornej úrovni a ponúka aj neštandardný infraport, ktorý v tejto dobe predstavuje skôr zábavný ako užitočný doplnok, ale určite to oceníte, keď nabudúce budete lenivý vstať po ovládač od televízie.


Konštrukcia

Každý kto očakával túto novinku už vie, že telo prístroja je z brúseného lesklého hliníka, ktorý vyzerá prémiovo a nemusíte sa hanbiť vyložiť ho na stôl ani v drahej reštaurácii. Celá konštrukcia je tuhá a do ruky padne výborne. Snímač odtlačku prstov, ktorý sa skrýva na zadnej strane, sa ukazovákom hľadá intuitívne, a tak na jeho používanie rýchlo získate návyk. Trochu horšie to je ale s umiestnením tlačidiel na ovládanie hlasitosti a rozsvietenie obrazovky, tie sú dosť vysoko a tak pre niekoho s menšími rukami môže byť používanie týchto ovládacích prvkov trochu nepohodlné, no pri telefóne s uhlopriečkou obrazovky 5,7 palcov je potrebné byť pripravený na väčšie rozmery. Na spodnej časti prístroja sú dve štvorice otvorov,  kde sa za jednou sa skrýva reproduktor a za druhou mikrofón. Medzi nimi je v strede umiestnený USB C port. Na ľavej strane telefónu nájdeme len malú dierku pre vysunutie slotu na dve nano sim-karty. Vrchná časť  ponúka 3,5mm jack a malé okienko pre infraport. Najdôležitejšou ochranou gorilla glass oplýva predná časť telefónu v jej hornej časti na nás vykukuje proximity senzor a predná kamera. Spodná časť zase ponúka trojicu hardvérových dotykových tlačidiel.


Konštrukcii sa nedá nič vytknúť, spracovanie telefónu je prvotriedne a použité materiály veľmi odolné. Každému komu som dal telefón podržať ergonómiu a prijateľnú váhu hneď pochválil. Telefón bol testovaný bez ochranných krytov a fólií či iných prvkov. Nielenže sa ukázal ako veľmi odolný voči poškriabaniu ako na chrbte tak aj na displeji, ale sklo displeja je odolnejšie aj voči mastnote a tak na ňom zanecháte očividne menej výrazné odtlačky a šmuhy.


Displej

Zobrazovač na tejto vlajkovej lodi je oproti nižšej verzii bez označenia plus podstatne väčší. Jedná sa o IPS panel s uhlopriečkou 5,7 palca a rozlíšením 1080 x 1920 pixelov. Hustota pixelov na tomto type panela sa dostala na hodnotu 386 dpi. Ako správny IPS panel má aj výborné pozorovacie uhly a zobrazenie farieb je sýte a výrazné. Pri jesenných fotkách si vychutnáte kvalitné záberyČítací režim je podporený možnosťou znížiť jas na príjemné nočné či večerné prezeranie internetu pred spaním. Naopak maximálna hodnota jasu je na slnku skoro neporaziteľná a čitateľnosť je aj v tomto prípade výborná.


Pri používaní sa občas jas nepochopiteľne automaticky upravil na veľmi nízku hodnotu, čo počas bieleho dňa pri písaní sms správy, správy na socialnej sieti, či hraní hier vie byť dosť rušivé. Ďalším, aj keď slabo pozorovateľným nedostatkom displeja, je jeho nižšia hustota pixelov- len 386 dpi. Nízka cena prístroja sa ale niekde musela odraziť a tento nedostatok je doslova prehliadnuteľný.


HW a SW výbava

CPU & GPU

Mozog prístroja beží na platforme od firmy Qualcomm s typovým označením MSM8996 Snapdragon 821. Tento chipset sa skladá zo štvorjadrového procesora triedy Kryo (dva jadrá na frekvencii 2,15 GHz a ďalšie dva bežia na frekvencii 1,6 Ghz).O grafiku sa stará úsporný grafický procesor Adreno 530 vyrobený 14nm technológiou bežiaci na takte až do 624 MHz.

Na snímkach vidíme vynikajúce výsledky, ktoré nový chipset dosahuje. Všetky snímky benchmarku AnTuTu zobrazujú iné výsledky, čo bolo spôsobené rozličným zaťažením procesora aplikáciami bežiacimi na pozadí, no stále sa však držal na vysokých hodnotách. Na snímke zo slingshot priebehu je dobré všimnúť si aj stabilnú teplotu akú si telefón udržuje. Táto vlastnosť obstála aj v prostom teste, ktorý pozostával z viac ako trojhodinového hrania graficky náročnej hry. Teplota prístroja nepresiahla výrazne hranicu 46°C. 

Po tak náročnom hraní bolo treba telefón nabiť, a to bola možnosť odmerať čas potrebný na nabitie na uspokojivú úroveň. Ja som telefón nabil na 85% za 30 minút. Výdrž batérie bude nižšia pri použití obidvoch sim-kariet.

Senzory

Senzorová výbava obsahuje základné čidlá ako sú gyroskop, senzor pre meranie zrýchlenia (accelerometer) a priblíženia (proximity), kompas barometer. Ich funkcia je bezproblémová s výnimkou kompasu, ktorý treba pomerne často rekalibrovať, no táto nutnosť sa vyskytuje bežne u všetkých telefónov a trvá krátko.

Fingerprint

Čítač odtlačkov prstov je štandardný kapacitný senzor a  systém dovoľuje pridať 5 vzorov na odomknutie. Pri používaní hneď po nahratí snímkov senzor fungoval vynikajúco a rýchlo. Všetkých 5 odtlačkov bolo zadaných jedným prstom. Nestalo sa mi ani raz ,že by sa bol len pokúsil čítať mi odtlačok vo vrecku, no problémy nastali po reštartovaní telefónu, kedy zrazu akoby zabudol vzory a odomknúť odtlačkom sa ho podarilo so šťastím a čistými rukami až na zhruba každý piaty pokus. Pomohlo znovu nahratie vzorov odtlačku ( SW problém po aktualizovaní verzie MIUI tento problém zmizol).

dsc_0213


Teplota sa zvýšila na hodnotu, kedy už bolo hliníkové telo prístroja naozaj citeľne zohriate len pri nabíjaní, čo je však úplne normálne pri použití rýchlonabíjačky. Nadupaný model od Xiaomi tak prešiel aj najnovším testom a pri nabíjaní nezhorel 🙂 . Nespoľahlivosť čítačky odtlačkov prstov je naozaj nepríjemná, pretože tento spôsob odomykania obrazovky je priam návykový. Výdrž batérie s kapacitou 3800 mAh je výborná, ale treba poznamenať, že testovaný bol bez vloženej sim-karty. Čo sa teda životnosti batérie týka, ostáva len dúfať, že starnutím a používaním sa veľmi nezníži.


Fotoaparát & Kamera

Od základu má tento krásavec zabudované duo 13 megapixelových fotoaparátov Sony IMX258. Fotoaparát má veľkosť senzoru 1/3″, pixel veľkosti 1.12 µm, aplikácia fotoaparátu podporuje geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR, beauty a nočný režim. Jeden z dvojice fotoaparátov je čiernobiely a jeho jediná starosť je snímať čo najviac svetla a detailov zo záberu, pretože to dokáže lepšie ako RGB (farebný) kolega. Ich fotky sa po zaznamenaní skombinujú a my dostaneme teoreticky až o 250% viac svetla, a teda aj detailov zo scény ako s obyčajným fotoaparátom. Toto je jeden z aspektov, prečo nazývame Mi5s plus novou vlajkovou loďou Xiaomi.

Porovnanie  normálneho a HDR  režimu večer

Porovnanie normálneho a čiernobieleho režimu večer

Porovnanie čiernobieleho režimu a režimu Beauty s bleskom,  pri izbovom osvetlení

Porovnanie  normálneho  a čiernobieleho režimu pri dennom svetle

Porovnanie  HHT a HDR režimu v noci

Pre názornosť ešte malá galéria s fotkami

 


Fotoaparát splnil očakávania a svojimi sýtymi fotografiami naozaj potešil. Režim HHT (hand held twilight) sa vysporiada so zašumením a preexponovaním výborne, no za cenu menšej viditeľnosti, tam kde ale HHT s viditeľnosťou končí začína HDR, ale aj so šumom. Je teda na Vás, aký režim si kedy zvolíte. Problém je asi najviac v pomalom spracovávaní fotiek pri využívaní duálneho režimu. Po stlačení spúšte je potrebné byť trpezlivý a aj po prebliknutí obrazovky ešte nie je dobojované, a ak sa práve v tomto momente pohnete fotka sa rozmaže.


Kamera je schopná natáčať video v rozlíšeniach 2160p@30fps a 1080p@30fps. Pri obyčajnom HD by sme už čakali 60fps, no ide zrejme o ďalšiu nutnú daň, za nižšiu cenu. Ale svetelnosť a stabilizácia obrazu sú na celkom dobrej úrovni.

Ukážka videa večer

 


Čo sa týka záznamu videa je na dobrej úrovni, ale aj pri HD rozlíšení ponúka len 30 fps, čo je viditeľné aj na ukážke, plynulosť mohla byť lepšia so 60 fps, ktoré už v tejto dobe vlajková loď musí zvládať. Podobný nedostatok by sa dal akceptovať pri 4k rozlíšení. Fotoaparát mal problém zaostriť pri chôdzi a nepomohlo ani prekrytie objektívu, takže som musel zastaviť a počkať kým fotoaparát sám zaostrí. Toto je bežné správanie auto-focusu, ale to neznamená, že nie je nepríjemné a nežiadúce.


Záver

Xiaomi nachystalo na koniec roka naozaj nádielku kvalitných telefónov. Spracovanie na veľmi vysokej úrovni, bohaté funkcie, výbava, a aj aplikácie fungujú väčšinu času bezchybne. Android  má ale svoje muchy rovnako ako všetky operačné systémy a občas niečo zrazu nefungovalo. Našťastie jednoduchý reštart drvivú väčšinu z nich vyriešil. Vnútorná pamäť je dostačujúca aj pri lacnejšom modeli a o plynulý chod sa nemusíte báť.  Rovnako sa nemusíte báť ani o výdrž, pretože 3800 mAh batéria vydrží nadpriemernú záťaž a to je veľmi dobré. Aj keď ide o vlajkovú loď, nedosahuje tak celkom úrovne svetových lídrov. Na kvalite utrpeli hlavne displej a fotoaparát, ktoré viac ako technickými nedostatkami trpia slabším softvérom. Neschopnosť natáčať HD video na 60fps je zarážajúca. Telefón ale pri bežnom používaní uspokojí každú požiadavku, kým sa nehodnotia detailne všetky technické aspekty tak väčšinu nedostatkov si buď ani nevšimnete, alebo ich prehliadnete a nebudete mať ani ťažké srdce. Ak sa rozhodnete pre kúpu, tak táto mašinka Vám bude robiť radosť veľmi dlho.