Xiaomi uviedlo v októbri na trh svoje vylepšené verzie vlajkovej lode pod označením Mi5s a Mi5s plus. Ide o špičkové modely spoločnosti a to nie len medzi čínskymi výrobcami ale aj celosvetovo.


Prehlad mi5s

Prehlad mi5s

Model Mi5s sa so svojím kovovým telom zaoblenými hranami a displejom zaradí do prvej triedy aj výzorom nie len výkonom a výbavou. Najviac ale upúta jeho cena. Tá trhá konkurenciu na kusy. Telefón je dostupný v dvoch verziách, tie sa líšia kapacitou interného úložiska. Lacnejší variant ponúka 64 gigabajtov a 3 gigabajty ramky a drahší variant disponuje 128 gigabajtmi pamäte a 4 gigabajtovou ramkou.


Balenie

U čínskeho výrobcu si už dávno uvedomili dôležitosť pôžitku zákazníka pri rozbaľovaní produktu podľa starého známeho hesla obal predáva. V tomto znamení teda prístroj dostaneme do ruky v úhľadnom bielom, kvádrovom balení z tvrdého papiera. Balenie obsahuje obvyklú výbavu s rýchlo nabíjačkou a sponkou na otvorenie sim šuplíka. Sluchátka už do obvyklej výbavy nepatria a tak ich tu nenájdeme. My ale nebudeme hodnotiť knihu len podľa obalu.

Konštrukcia

Rozmery sa zastavili na 145.6 x 70.3 x 8.3 mm. Návrhári Xiaomi vsadili na overenú kvalitu. Telo smartfónu je vyrobené z hliníku a má teda výborné mechanické vlastnosti a nízku hmotnosť. Telefón váži len 145 gramov a jeho ergonómia zaručuje pohodlné držanie.


Telefón sa výborne drží a nereže v ruke ani pri dlhšej dobe používania. Hliníkové telo sa pri používaní nadmerne nezohrieva ale miernemu spoteniu rúk sa nedá predísť, to však len zlepšuje priľnavosť a telefón sa menej šmýka. Pri manipulácií treba byť opatrný a ak telefón používate bez puzdra či krytu, hliníkové telo sa na stole pomerne ľahko šmýka.


Konektivita

Telefón podporuje LTE aj v pásmach 3(1800), 7(2600) a 38(2600) takže sa s ním na rýchli internet pripojíte u operátorov Orange a Telekom vo väčších mestách a u operátora 4ka/SWAN celoplošne. Do prístroja sa zmestia dve sim karty vo veľkosti nano. Výrobca sa vďaka 64 a 128 GB kapacite interného úložiska spolieha, že bude kapacita dostatočná a tak tu slot na pamäťovú kartu nenájdeme . Tento model ďalej disponuje Wi-Fi štandardom 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band podporou pre 2,4 GHz aj 5GHz pásmo, Wi-Fi Direct, DLNA spojením s televíziou a telefón môže slúžiť aj ako samostatný wifi hot spot. Bluetooth ponúka okrem základného štandardu aj vylepšený režim prenosu hudby do bluetooth slúchadiel A2DPúsporný režim bluetooth komunikácie wibree s rôznymi wearables. Rôzne doplnky bluetooth ako inteligentné hodiny a náramky je možné použiť na odomknutie displeja bez nutnosti písania hesla či snímania odtlačku. NFC je tu samozrejmosťou rovnako ako GPS. Pre nabíjanie a pripojenie k počítaču je tu USB typ C.


Konektivita je pri tomto modeli teda bohatá. Nabíjanie je naozaj rýchle a za necelú hodinu na nabíjačke s podporou Quick Charge máme dostatok energie na celodenné používanie. Dôležité je ale aj vaše poňatie celodenného používania. So zapnutým wifi alebo dátami sa na sociálne siete dostanete naozaj k uspokojivej výdrži. Hry dokážu samozrejme batériu vyčerpať oveľa rýchlejšie.


 

Displej

Ako zobrazovacie médium slúži IPS LCD kapacitný panel s uhlopriečkou 5,15 palcov a rozlíšením 1080×1920 pixelov (hustota pixelov je približne 428 na palec). Verzia so 4 GB RAM a 128GB úložiskom podporuje aj 3D touch technológiu predstavenú pri uvedení Apple 6s, ktorá dokáže rozoznať aj silu prítlaku prstu na displej a telefón je tak obohatený o nový ovládací prvok. Samozrejmosťou je podpora multitouch. O ochranu snáď najrizikovejšej súčiastky telefónu sa stará Gorilla glass 4, ktorá má okraje kvôli lepšiemu pocitu pri držaní a dizajnu zaoblené.

 


Displej je dobre čitateľný aj na slnku a jeho nastavenie čítacieho režimu dokáže v tme displej prispôsobiť na šetrenie očí znížením modrej farby, čo je výborná funkcia hlavne pri prezeraní obsahu tesne pred spánkom. Podanie farieb je verné a kvalitné. Jediný nedostatok dispeja tkvie v 2mm čiernom rámčeku okolo displeja.


HW a SW výbava

CPU & GPU

O plynulý a rýchly chod telefónu sa stará chipset od firmy Qualcomm s typovým označením MSM8996 Snapdragon 821. Jedná sa o najnovší typ aký obsahuje aj spomínaný Samsung s7 a skladá sa zo štvorjadrového procesora triedy Kryo (dva jadrá na frekvencii 2,15 GHz a ďalšie dva bežia na frekvencii 1,6 Ghz) o grafiku sa stará úsporný grafický procesor Adreno 530 vyrobený 14nm technológiou a bežiaci na takte až do 624 MHz.

Senzory

Senzorová výbava obsahuje gyroskop, senzor pre meranie zrýchlenia (accelerometer) a priblíženia (proximity), kompas barometer.

Fingerprint

Jedným z najväčších lákadiel novej vlajkovej lode je ultrazvukový snímač odtlačkov prstov. Vďaka podpore trojrozmerného snímania objektov, ktorú zaručuje nový procesor, tento snímač dokáže odobrať nie len textúru odtlačku ale aj hĺbky drážok a tak vytvorí 3D model povrchu vášho prstu. Takéto snímanie odtlačkov zaručuje omnoho vyššiu bezpečnosť, presnosť a spoľahlivosť aj pri odomkýnaní telefónu špinavými či mokrými rukami.

3D odtlačok

Operačný systém

Nadstavba MIUI 8 je zameraná na jednoduchosťrýchlosť, všetky aplikácie sa nachádzajú na dlaždiciach pohotovostného režimu, MIUI od základu ponúka režim ovládania jedným prstom, kedy sa celá obrazovka zmenší do rohu displeja, aby ste všade dosiahli palcom. Zaujímavou súčasťou je aj možnosť uzamknutia spustenia aplikácií PINom, vzorom alebo heslom aké si zvolíte aj na odomknutie obrazovky. Systém ponúka aj možnosť rozdelenia úložiska, vtedy sa telefón vlastne rozdelí na dva samostatné celky, pre každú simku jeden. Systém má vstavanú aj tzv. quick ball, je to bod umiestnený na ľubovoľnom okraji obrazovky, ktorý po dotyku ponúkne 5 možností, vytvorenie screenshotu, tlačidlá domov, spustené procesy, späť a aj tlačidlo pre zamknutie obrazovky. Dobrou vstavanou funkciou je aj predpoveď počasia na hornej vysúvacej lište, ktorá sa orientuje buď pomocou GPS alebo sleduje vami zvolené mesto. Za povšimnutie stojí aj možnosť zapnúť svetlo ako baterku aj bez odomknutia displeja.


Funkcia snímania odtlačku prstov funguje naozaj bezchybne a rýchlo. Takto dobre fungujúci fingerprint senzor nájdete na trhu len vo vlajkovej lodi Xiaomi Mi5s. Chýba hardvérové tlačidlo na spustenie fotoaparátu ale fotoaparát sa dá aj na zamknutom telefóne spustiť dvojitým stlačením tlačidla na zníženie hlasitosti.


Fotoaparát & Kamera

Novinka od Xiaomi disponuje dvojicou fotoaparátov vpredu to je 4 megapixelový snímač s clonou f/2.0, veľkosťou senzoru 1/3″ a veľkosťou pixelu 2µm. Predný foťák dokáže zachytávať snímky v rozlíšení 1080p. Zadný fotoaparát je novinka od Sony, jedná sa o cmos snímač s 12 megapixelmi, clonou f/2.0, veľkosťou senzoru 1/2.3″, veľkosťou pixelu 1.55µm a duálnym led bleskom. Fotoaparát je vybavený softvérovými funkciami ako je automatické zaostrovanie či zaostrovanie dotykom, geo-tagging, panoramatický režim, detekcia tváre a úsmevu, HDR. Telefón nie len registruje tváre a úsmevy ale dokonca vás aj ohodnotí na stupnici od 1-10, čo treba chápať skôr ako zábavný doplnok softvérovej výbavy fotoaparátu, ďalej ponúka rôzne filtre a režimy fotenia v tme, časovač, hromadnú fotku, rozostrenie okrajov, režim štvorcovej fotky formátu 1:1 a zaujímavou funkciou je aj možnosť zachytenia vždy vodorovnej fotografie bez ohľadu na skutočný náklon zariadenia.

Video dokáže zachytávať v rozlíšeniach 2160p@30fps a 1080p@120fps. S touto podporou máte aj možnosť zvolenia časozberného aj spomaleného natáčania videa.


Fotoaparát sa dokáže vysporiadať v automatickom móde aj s náročnejšími svetelnými podmienkami vďaka hodnote ISO, ktorá sa dá nastaviť až na 3200. Výborné sú aj možnosti manuálneho ovládania fotoaparátu, tento režim ponúka nastavenia hodnoty ISO, doby uzávierky, zaostrenia a vyváženie bielej farby. 


Záver

Telefón je prispôsobený vysokým požiadavkám užívateľov na bezchybný a čo najrýchlejší chod systému spojený s komfortom aký dokáže ponúknuť len on a to za super cenu. Konkuruje tak tým najlepším vlajkovým lodiam na trhu. Za nízku cenu ale dostaneme o niečo slabší displej, rozmery pixelov ktoré mohli byť menšie si ale určite nevšimnete. Snímač odtlačkov prstov nezaskočí nič a funguje vždy skvele, dobrá výdrž batérie (cca 35 hodín bežnej prevádzky s wifi,  prehrávaním hudby a videa) podporovaná možnosťou nastavenia úsporného režimu sa tiež výborne hodí. Nesmieme zabudnúť na fotoaparát, ktorý síce patrí medzi to najlepšie na trhu, ale aj tak z neho mohli dostať ešte viac. Ak hľadáte nový smartfón s množstvom užitočných funkcií, ktorý vám vydrží najbližšie 2 – 3 rokynezadýcha sa, tak ste ho práve našli. S obrovským vnútorným úložiskom a hromadou ramky máte po probléme.