Xiaomi sa neúnavne snaží uspokojiť trh novými prístrojmi. Redmi 4 prišiel na trh vo verziách classic a prime. Classic nesie chipset Snapdragon 430 s grafickým procesorom adreno 505, 2 Gb RAM a 16 Gb vnútorným úložiskom. Testovaná verzia Pro obsahuje chipset Snapdragon 625 s grafickým procesorom adreno 506, 3 Gb RAM a 32 Gb vnútornej pamäte a my Vám prinášame prehľad jeho schopností.

Kúpiť Xiaomi Redmi 4 PRO

Xiaomi Redmi 4 Prime špecifikácia

 • Hybridný DualSIM/microSD slot na pamäťové karty (až do 128GB)
 • 5″ IPS displej s rozlíšením 1080×1920 ; hustota pixelov 443ppi
 • Snapdragon 625 chipset; 14nm technológia, 2.0GHz octa-core Cortex-A53 CPU ; Adreno 506 GPU
 • 13MP f/2.2 hlavný fotoaparát s autofocusom; nahrávanie videa v rozlíšení 1080p na 30fps
 • 5MP f/2.2 predný fotoaparát; nahrávanie videa v rozlíšení 1080p na 30fps
 • MIUI 8 nadstavba Androidu 6.0.1 Lollipop
 • 32GB vstavaná pamäť, 3GB RAM pamäť
 • 4G LTE triedy 7/13 (300Mbps down/ 150Mbps up); Wi-Fi a/b/g/n; Bluetooth 4.2; GPS, GLONASS a Beidou; FM rádio
 • Infračervený port
 • Aktívne rušenie hluku dvojicou mikrofónov
 • 4,100 mAh batéria, Quickacharge 2.0
 • Čítačka odtlačkov prstov na chrbte prístroja

Hlavné nedostatky

 • Žiadna ochrana displeja voči škrabancom(tvrdené sklo tento problém vyrieši)
 • Nevyberateľná batéria
 • Pre niekoho absencia NFC
 • Slabý zvukový záznam pre video


Balenie

Telefón patrí k mid end-u o čom svedčí aj výbava s akou je tento čínsky telefón dodávaný. Z vonku sa jedná o tradičnú bielu tvrdenú krabičku z kartónu, ktorá kladie pri otváraní trochu odpor. Ako prvý vykukne displej prístroja, ktorý je položený na krabičke s kartičkami s údajmi o telefóne v čínštine. Pod nimi nájdeme rýchlo nabíjačku a Micro USB kábel (nie usb c). Sluchátka ani kryt nie sú súčasťou balenia.

Balenie Redmi 4, fotené samotným Redmi 4

Balenie Redmi 4, fotené samotným Redmi 4


V tejto strednej cenovej kategórii dostanete za svoje peniaze výbavu, ktorá je stále celkom nadštandardná hlavne čo sa týka snímača odtlačkov prstov a infračerveného portu. Je škoda, že prístroj nedostal USB typu C ale starý (aj keď dobrý 🙂 microUSB port).


Konektivita

Slot na sim kartu sa dá používať buď s jednou NanoSim a jednou MicroSim alebo jednou Nano simkou a jednou micro pamäťovou kartou. Redmi 4 nepoteší tých, ktorí hľadajú LTE pásma na 800 a 900 MHz frekvenciách. Inak sa ale s telefónom pripojíte na pásmach 2100 a 1800 MHz. (všetky pásma, ktoré podporuje: 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)).

Vítanou súčasťou výbavy je Infračervený port na vrchu prístroja, ktorý slúži ako univerzálne diaľkové ovládanie elektrospotrebičov výborne aj s priamo pred-inštalovanou aplikáciou od Xiaomi. Rovnako vítaná je aj podpora OTG režimu usb portu.

Wifi na štandarde 802.11 a/b/g/n fungovala celkom spoľahlivo. Poteší vstavaná funkcia MIUI 8 na zdieľanie hesla uloženej wifi siete.

GPS funguje úplne spoľahlivo aj pri teste v blízkosti vysokých budov. Spolupráca s aplikáciou pri zobrazovaní geotagov na mape bola tiež bezproblémová. Ale pred-inštalovaná aplikácia pre tento účel je len v čínskom jazyku. Odporúčam stiahnuť si inú aplikáciu pre účely navigácie.

 


Infračervený port funguje rovnako dobre ako GPS modul a WIFI. Bluetooth fungoval pri teste na reproduktoroch aj bezdrôtových slúchadlách bez problémov. Absenciu NFC som vlastne ani nepostrehol, pretože na Slovensku stále nieje veľa miest kde sa dá táto funkcia využívať.


Konštrukcia

Firma Xiaomi sa správne rozhodla dodržiavať vysokú úroveň kvality spracovania svojich zariadení. Redmi 4 nieje výnimkou a konštrukcia nevŕzga ani sa neprehýba. Kvalita materiálov použitých pri výrobe sa odzrkadlila napríklad na celkovej odolnosti voči viditeľným a otravným šmuhám a odtlačkom, tá závisí od človeka, niekomu ruky prakticky stopy nezanechávajú a niekto zanechá šmuhy, ktoré sa tričkom stierajú pomerne dlho. Telefón s kovovým telom sa ani pri dlhodobom hraní neprehrieval a teplotu si držal v okolí 32°C.

Na chrbte prístroja sa pod fotoaparátom nachádza čítačka odtlačkov prstov, ktorá vykazuje jemné nedostatky hlavne pri mokrých rukách alebo prítomnosti nečistôt na odtlačku prsta.

dsc_0287

Dizajn telefónu je popravde skoro úplne rovnaký ako u väčšiny noviniek od Xiaomi. Tlačidlá na ovládanie hlasitosti a odomykanie sú však, kvôli menším rozmerom displeja, dobre dosiahnuteľné palcom. Reproduktor sa skrýva za otvormi na spodnej hrane na pravo od usb portu a na ľavo od neho sa nachádzajú otvory pre mikrofón. Na vrchnej časti sa nachádza mikrofón na rušenie hluku, infračervený port a 3,5 milimetrový jack. Na ľavom boku prístroja sa nachádza len šuplík pre pamäťovú kartu a jednu sim kartu alebo len dvojicu sim kariet. Na prednej strane nechýba ani notifikačná dióda.

dsc_0277


Konštrukcia už tak nebudí vzhľad prémiového telefónu ako tomu je pri vlajkových lodiach. Nebudete sa však ani hanbiť vytiahnuť tento kúsok techniky v spoločnosti. Uhladený a osvedčený dizajn Redmi 4 zapadne do spoločnosti ostatných prítomných smartfónov. Jeho fyzické vlastnosti ako tuhosť konštrukcie a dobré pasívne chladenie sa radia medzi jeho veľké prednosti.


Displej

IPS panel osadený v prístroji má uhlopriečku 5 palcov s rozlíšením full HD (1920×1080) a neduhmi, ktoré si Xiaomi zrejme kvôli udržaniu relatívne nízkej ceny prístroja stále nesie so sebou je hrubý skoro 4 milimetrový čierny rámček okolo displeja a chýbajúca ochrana skla proti škrabancom. Pri samotnom používaní rámček okolo displeja nevadí ale zamrzí, že sa plytvalo miestom okolo displeja. Pozornému oku neujde, že pri zapnutom automatickom nastavovaní jasu sa svetelný senzor správa trochu lenivo, hlavne keď vbehnete z tmy do ostrejšieho svetla mu úprava jasu zaberie nejaký čas.

dsc_0293

dsc_0274

 


Samotný displej s hustotou pixelov 443 na palec ponúka solídne a pestré podanie farieb aj na slnku. Proti jeho kvalite sa v tejto cenovej relácii hľadajú nedostatky ťažko. Pri nočnom prezeraní zase dobre slúži režim na čítanie, ktorý stiahne modrú farbu a jas na minimum čo šetrí oči.


HW a SW výbava

CPU & GPU

Mozog prístroja beží na platforme od firmy Qualcomm s typovým označením MSM8953 Snapdragon 625. Tento chipset sa skladá z osemjadrového procesora Cortex A53 (jadrá pracujú na frekvencii v rozpätí 652 MHz~2.02 GHz). O grafiku sa stará úsporný grafický procesor Adreno 506 vyrobený 14nm technológiou bežiaci na takte až do 650 MHz. Grafický čip podporuje aj zdieľanie pamäte a DirectX 12. Kedže sa nejedná o highend model hry ako Real racing 3 na plných nastaveniach nepôjdu plynulo.

Výsledky v benchamrku AnTuTu sa pohybujú na úrovni okolo 62 000 bodov, čo radí telefón do nižšej strednej triedy. Na nedostatok výkonu sa ale pri bežnom používaní určite sťažovať nebudete. Systém beží hladko a rýchlo.

Okrem toho nižšia spotreba pri slabšom výkone vôbec nieje na škodu. Výrobca uvádza kapacitu batérie 4100 MAh no testovaný kus dosahoval „len“ 4000MAh čo však nepredstavuje žiadny problém ale len minimálnu, prijateľnú odchýlku. Ani takto veľká batéria sa pri teste výbuchu nezľakla a obstála na výbornú 😀 . Prístroj dokonca podstúpil nabíjanie vo vrecku priamo zo siete a teplota ani nepresiahla 53°C.

Ak telefón používate len na bežnú činnosť od telefonovania po messegner a emaily dostanete sa spokojne cez 48 hodín prevádzky. Potom už pre istotu na 30-20% telefón nabijete. Podpora quick charge 2.0 to zvládne z 0 na 80% približne okolo hodiny ako je vidno aj na obrázku s priebehom spotreby. Ak sa ale budete hrať s neustále zapnutým a pripojeným wifi, výdrž klesne na niečo okolo 10-12 hodín. Záleží veľmi od náročnosti hry a hlavne samotnej batérie, keďže nie všetky sú rovnaké.

Senzory

Senzorová výbava obsahuje základné čidlá ako sú gyroskop, senzor pre meranie zrýchlenia (accelerometer) a priblíženia (proximity), kompas. Ich funkcia je bezproblémová.

Fingerprint

Občas keď sú ruky spotené alebo proste nie sú dostatočne čisté má čítačka problém naskenovať prst správne a po niekoľkých nepodarených pokusoch radšej naťukáte pin. Aj napriek tejto drobnej chybe je vítanou a návykovou súčasťou výbavy. Umiestnenie na chrbte v hmatateľne hlbšom zapustení prispieva k intuitívnemu využívaniu snímača.

MIUI 8

Nadstavba MIUI tvorí základ značky Xiaomi a jedná sa bez debaty o jednu z najlepších nadstavieb androidu. Nie len po stránke stability a optimalizácie ale aj množstva zabudovaných funkcií. Vstavané 3 gigabajty operačnej pamäte stačili na jeho plynulý chod bohato.

Okrem mnohých vychytávok systému je prítomná aj funkcia v nastavení slúchadiel, ktorá umožňuje nabindovať (namapovať) tlačítká na vašich slúchadlách na ovládanie prehrávača. Ideálna funkcia napríklad pre študentov pri cestovaní v zaplnenej MHD sa dajú prepínať a pauzovať pesničky bez potreby vyťahovať mobil z vrecka.


Smartfón sa určite nevyťahuje na špičku výkonom ale čo stráca na výkone sa odráža na nižšej spotrebe. Batéria v prístroji dosiahla kapacitu 4000 mAh a tak Vás určite nenechá v štychu. Pri teste sa potvrdila jej výborná výdrž. Senzorová výbava ničím nezaostáva za inými modelmi vo svojej cenovej kategórii a aplikačná výbava sa okrem nutnosti stiahnutia prehliadača, ktorý nieje v čínštine a google play store dá začať okamžite využívať bez pocitu nedostatkov.


Fotoaparát & Kamera

Redmi 4 dostal do výbavy 13 megapixelový senzor s apertúrou f/2.2 na rozdiel od predchodcov, ktorí mali hodnotu apertúry f/2.0. Vedľa fotoaparátu sa usídlila dvojica dvojtónových lediek blesku. Predchodcovia a nižší moedl classic ponúkajú len jendofarebné ledky v blesku.

Prostredie fotoaparátu je jednoduché a ničím nevybočuje od štandardu MIUI

 

Porovnanie normálneho a HHT režimu


Kvalita fotiek vytvorených Redmi 4 je dobrá ale dych vám nevezme. Detaily a ostrosť zanikajú smerom od stredu ku okrajom. Na dobrom svetle sa mu však môžu podariť pekné fotky. HDR režim v porovnaní s normálnym neponúka nejaké drastické rozdiely v kvalite, skôr naopak. Farby na fotkách z predného fotoaparátu sa zdajú utlmené.


Video

Kamera na Redmi 4 podporuje maximálne rozlíšenie 1080pixelov pre natočenie videa len na 30fps. Chipset snapdragon 625 podporuje aj rozlíšenie 2160p ale Xiaomi ho limituje, vzhľadom na cenu tohoto modelu. Preto sa absencia 4k dá odpustiť.  Kvôli obmedzeniu v rýchlosti snímkovania (fps) sa do výbavy kamery nedostal režim slowmotion.

Ukážka videa v noci

Ukážka videa za denného svetla

Ukážka časozberného videa


Videá na Redmi 4 sú natáčané kodekom s veľkým dátovým tokom až 20Mbps ale ich zvuk len na 96Kbps na stereo móde, čo nieje veľmi uspokojivé. Pre dobrý dátový tok videá ponúkajú celkom dobré detaily ale kde tu sa objaví zašumenie. Podanie farieb je celkom verné no mohlo by byť sýtejšie. Video je ale trochu roztrasené bez použitia statívu.


Záver

Redmi 4 je solídnym nástupcom svojej rady. Svojou výbavou neurazí a cenou poteší. Je veľmi ťažké si ho neobľúbiť, má šikovné rozmery, dobre padne do ruky, má kovové telo, dobrý dizajn, výnimočnú kapacitu batérie, snímač odtlačkov prstov a MIUI nastavbu.  Displej na maximálnom jase dosahuje hodnotu 500nitov s kontrastom 1100:1 a to na Full HD rozlíšení takže je lepší ako u predchodcov. Použitý chipset je dostatočne výkonný a zároveň úsporný. Počúvanie hudby cez slúchadlá je vďaka vstavanému zosilňovaču príjemné a aj veľké slúchadlá budú hrať hlasno. Funkcie sú snáď najviac osekané pri videu, kde sa do prístroja nedostala poriadna stabilizácia obrazu a slowmotion mód videa. Nedostatky sú však zatienené jeho bohatou výbavou vzhľadom k cene.